Potřebujete poradit?

371 140 900 (8-15:30 h)

Chov suchozemských želv na zahradě

Service AKH s.r.o.
Chov suchozemských želv na zahradě
I želvy si rády užívají venkovní radovánky, a proto je chovatelé přes léto často přemisťují z vnitřních terárií do venkovních ubikací. A já mám pro Vás pár tipů, jak jim tento pobyt na sluníčku zpříjemnit.
 
Jak by měla taková venkovní ubikace vypadat?
Ideální je umístění na zahradě s dostatečným slunečním svitem. Výběh může být i v mírném svahu. Velikost je dána počtem a druhem chovaných želv. Ohraničení výběhu by mělo být dostatečně vysoké, někdy se uvádí až 40 cm, a také dostatečně zapuštěné do země, protože želvy velice rády hrabou a není pro ně problém podhrabat se. Výběh by měl být také členitý s různými zákoutími, úkryty nebo keříky.
Důležitou součástí venkovní ubikace je domeček, do kterého má želva možnost kdykoliv se ukrýt. Ideální domek je bez dna a dostatečně vystlaný senem nebo slámou. Podestýlku je třeba pravidelně kontrolovat kvůli možnému výskytu plísní. Domeček je možné vystříkat přípravkem DESINF a tím plísně eliminovat.
Ve výběhu by měly být umístěné misky s vodou a nesmí chybět ani místo na krmení. Zde je potřeba denní kontrola kvality vody a krmiva, které zvláště při vyšších teplotách snáze podléhá zkáze. Na omývání misek se skvěle hodí AROMA SANITOL vonící po pomerančích.
Vybudovat venkovní výběh můžete i na malé zahradě. Bohatě postačí dřevěná ohrádka zakrytá pletivem nebo sítí, vybavená domečkem a miskou s vodou a jídlem. Takovouto ohrádku můžete kdykoliv bez problému přemístit. Jen je potřeba želvu častěji kontrolovat kvůli možnému podhrabání. Podobný výběh můžete zhotovit i na balkóně.

  
 
Potřebuje želva při pobytu venku nějakou zvláštní péči?
Dalo by se říct, že ne. Postačí běžná péče, kterou jí věnujete doma v teráriu, tzn. denně budete kontrolovat její zdravotní stav.
Občas je želvu vhodné vykoupat ve vodní lázni. Lázeň připravíte tak, že smícháte 10 ml mycího oleje HY-NEUTRAL a 6–7 kapek směsi éterických olejů REPTIDERM určené přímo pro plazy. Vzniklou směs přidáte do 10 litrů vlažné vody zhruba v dávce 1,5 až 2 ml. Želvy se stejně jako ostatní plazi při koupeli snáze vyprázdní a z těla smyjí nečistoty.
Upozornění: Množství vody v lázni zvolte dle velikosti zvířete. Želva nesmí být ponořená celá, musí mít možnost volně dýchat.
Po koupeli můžete krunýř ošetřit masážním olejem FAUNA LECITOL N s obsahem mandlového, kanolového a jojobového oleje. Po aplikaci bude krunýř krásně lesklý a vyživený. Případné změny na kůži nebo krunýři ošetřete přípravkem MYCOS BALZAM působícím proti plísním a kvasinkám.
Zvláště pokud chováte více želviček, je možné, že si občas mezi sebou způsobí nějaké zranění. V tomto případě je dobré ránu ošetřit DESINFem a poté namazat hojivým HELP BALZAMem.


 
Na co nesmíte při venkovním chovu zapomenout?
Venku se vyskytuje spousta predátorů, může to být pes, kočka, ale i dravec. Proto nezapomeňte výběh dostatečně zabezpečit a dopřát tak svému obrněnému mazlíčkovi bezpečnou letní dovolenou v přirozenějším prostředí, kde bude mít skvělou možnost načerpat dostatečné množství tolik prospěšného vitamínu D.
 
Lucie Kubyncová
Nejnovější články na blogu
Cestování se zvířaty
Service AKH s.r.o.

Související zboží

Čisticí přípravek AROMA SANITOL Čisticí přípravek AROMA SANITOL Čisticí přípravek AROMA SANITOL
Dezinfekční přípravek DESINF Dezinfekční přípravek DESINF Dezinfekční přípravek DESINF Dezinfekční přípravek DESINF
Mycí olej HY-NEUTRAL Mycí olej HY-NEUTRAL Mycí olej HY-NEUTRAL Mycí olej HY-NEUTRAL Mycí olej HY-NEUTRAL
10 %
Neutrální masážní olej FAUNA LECITOL N Neutrální masážní olej FAUNA LECITOL N Neutrální masážní olej FAUNA LECITOL N Neutrální masážní olej FAUNA LECITOL N
Regenerační HELP BALZAM Regenerační HELP BALZAM
10 %
Regenerační MYCOS BALZAM při plísňových infekcích Regenerační MYCOS BALZAM při plísňových infekcích

Doprava zdarma
po ČR od 1 500 Kč

Zaručená kvalita
zboží a výroby

Produkty šetrné
k přírodě

Vyrobené v
České republice