Potřebujete poradit?

371 140 900 (8-15:30h)

Spánek u dětí

Service AKH s.r.o.
Spánek u dětí
Děti
Často se nás maminky ptají, proč jejich děti špatně spí, v noci se probouzejí a pláčou
a jak jim může pomoci aromaterapie


Potřeba spánku a jeho délka se mění s věkem dítěte. Novorozenec prospí až 18 hodin denně a nevydrží být vzhůru déle než 10 minut. Ve 3. měsíci života už začínají vnímat denní a noční spánkový rytmus. Kolem jednoho roku už převládá klidný noční spánek a zkracují se aktivní mezery během noci. 

Základem dobrého spaní je spánková hygiena
Dítě vnímá veškeré dění kolem sebe, na které samozřejmě reaguje. Je dobré si uvědomit, že spánkový režim se utváří postupně, a že velký význam má výchova rodičů a psychická pohoda. Kojenci si postupně musí zvykat na denní a noční režim. Je dobré jim rozlišit prostředí pro spánek tak, aby během dne bylo v místnosti světlo a běžný denní ruch a během noci měly klid, ticho a přítmí. Miminko by mělo mít příjemné a klidné prostředí pro spaní a mělo by chodit spát v pravidelnou dobu. V pokoji by mělo být vyvětráno a chladno. Jednoduchou a jemnou formou můžete podpořit zklidnění dítěte před spaním kapkou éterického oleje, který místnost provoní příjemnou vůní. Nakapejte ji na plyšáka nebo polštářek nebo použijte difuzér. 
 
Uklidňující, zlepšující náladu a nejvhodnější pro malé děti jsou: 
MANDARINKAPOMERANČPELARGONIEHEŘMÁNEK ŘÍMSKÝ a RŮŽOVÁ PALMA a ze směsí SWEET DREAMS. Mandarinka je u malých dětí velmi oblíbená a je jedním z nejbezpečnějších olejů. Má mírné hypnotické účinky, díky nimž pomáhá vypnout přetaženou mysl a navodit klidný spánek. Heřmánek římský je o něco více uklidňující než heřmánek modrý, má jemné aroma a pomůže proti nespavosti dětí. Zklidňuje jejich nervový systém a pomáhá i v období růstu zoubků.

  

K uklidnění dítěte před usínáním pomohou rituály
Každodenní rituály, které se opakují vždy před spaním, na děti působí uklidňujícím dojmem. Dítě se díky nim cítí v bezpečí. Mazlení, houpání, kojení jsou nejlepší zklidňující rituály, které pomohou děti připravit na blížící se spánek. Stejně tak teplá koupel, masáže, hlazení, čtení pohádek či aromaterapie.

Se zklidňováním miminka je dobré začít již při večerní koupeli. 
Doporučila bych začít koupelí s přidáním HEŘMÁNKOVÉHO KOUPELOVÉHO OLEJE. Po koupeli udělejte miminku masáž. I krátká masáž má uklidňující účinky, urychluje usínání a prohlubuje spánek, snižuje svalové napětí a zmírňuje bolest. Pomáhají vytvářet mezi rodiči a dětmi důvěrné pouto, probouzí city a dětem pomáhají v celkovém psychomotorickém vývoji. Je jedno, kterou část těla budete masírovat, stačí i hlazení celého tělíčka. 

Pravidelným masírováním se děti dle odborníků stávají klidnější, uvolněnější a lépe spí. 
K masáži nepotřebujete žádné zvláštní zkušenosti, pouze teplé jemné ruce a cit.
 
MASÁŽNÍ OLEJ BABY s obsahem heřmánkového a levandulového oleje má díky heřmánku uklidňující účinky. Ve směsi s levandulí je vhodný pro kvalitní spánek. Napomáhá relaxaci a zklidnění při emocionálním stresu. 

Jedním z důvodů nočního neklidu mohou být i bolesti bříška, růst zoubků nebo nachlazení. 
I v těchto případech může pomoci aromaterapie. Miminku můžete pomoci masírováním bříška FENYKLOVÝM MASÁŽNÍM OLEJEM. Působí uklidňujícím dojmem při nadýmání. Masírováním dásní zubním olejem BABY DENT ulevíte miminku od bolesti zubů.

Nachlazení dětí je kapitola sama o sobě. Když přijde období kašlů a rýmy je téměř jistá probdělá noc. Mám výbornou osobní zkušenost s NOSNÍM OLEJEM BABY a směsí éterických olejů ATEMOL. Nosní olej BABY jsem u dětí používala ještě když byla malá miminka. Mnohem lépe se jim dýchalo po nakapání kapky ATEMOLu na malý polštářek, který jsem položila poblíž postýlky. Naše noci během nachlazení byly mnohem klidnější. Pro lepší dýchání a usínání pomohou také směsi éterických olejů AROMA BABY a IMUBABY

U dětí předškolního věku se začínají objevovat také noční můry a děsy
Noční můry jsou běžným fyziologickým jevem a souvisejí s dozráváním nervové soustavy. Bývají reakcí na zátěž organismu, stres a negativní prožitky. Postihují citlivější a úzkostnější děti, které hodně intenzivně vnímají své okolí. Vědci se domnívají, že příčinou je předrážděná nervová soustava, která ještě neumí všechny podněty zpracovat. S věkem tedy noční děsy spontánně vymizí. Pouze u malého procenta dětí, zvláště u těch, které jsou nadmíru stresované, noční děsy přetrvávají. Uspávací rituály jsou v tomto případě nutností. Koupání, večerníček, večeře a postýlka by měly následovat v naučeném pořadí, jak je dítě zvyklé. Klid před spaním a vyvarování se podnětů, které dítě neumí zpracovat, jako je např. sledování televize těsně před spaním, může v mnohém pomoci. Konkrétně u dětí bylo zjištěno, že na kvalitu spánku má vliv RŮŽE DAMAŠSKÁ. Její použití je však omezeno až příliš vysokou cenou, proto se více používá její obdoba RŮŽOVÁ PALMA, která je u dětí velmi oblíbená, stejně jako PELARGONIEJEDLE ŠIŠKY a u starších dětí TÚJE.


PharmDr. Vendula Víchová
Úvodní fotografii poskytla fotografka Zuzana Žlabová

 
Nejnovější články na blogu
Pečujte o zvířecí tlapky i kopyta!
Service AKH s.r.o.
Spánek u dětí
Děti

Spánek u dětí

Service AKH s.r.o.

Související zboží

ANAHATA-srdeční, Směs éterických olejů 10 ml, 10 ml
10 %
10 %
736 Kč
AROMA BABY Směs éterických olejů 10 ml, 10 ml
10 %
10 %
152 Kč
Éterický olej JEDLE ŠIŠKY 10 ml, 10 ml
10 %
10 %
217 Kč
Éterický olej MANDARINKA ČERVENÁ 10 ml, 10 ml
10 %
10 %
240 Kč
Éterický olej PELARGONIE 10 ml, 10 ml
10 %
10 %
336 Kč
Éterický olej POMERANČ 10 ml, 10 ml
10 %
10 %
94 Kč

Doprava zdarma
po ČR od 1 500 Kč

Zaručená kvalita
zboží a výroby

Produkty šetrné
k přírodě

Vyrobené v
České republice