Potřebujete poradit?

371 140 900 (8-15:30 h)

Infekční laryngotracheitida

Service AKH s.r.o.
Infekční laryngotracheitida

Stejně jako nám lidem se nevyhýbají respirační onemocnění, tak ani zvířatům. Obzvlášť psy dokáže pořádně potrápit infekční laryngotracheitida (ILT) nebo také psincový kašel. Jedná se o vysoce nakažlivé onemocnění přenášené kapénkovou infekcí. Zvíře se může prakticky nakazit kdekoliv. Stačí, aby očichalo místo, kde se vyskytoval nakažený jedinec. Nejčastěji dochází k nákaze tam, kde je vysoká koncentrace zvířat. Mezi taková místa patří třeba park ve městě, cvičák, psí hotel nebo výstavy.

A jak se taková laryngotracheitida projevuje?    

Důležité je zmínit, že postihuje všechny věkové kategorie. Onemocnění je většinou způsobeno kombinací virů a bakterií. Inkubační doba je maximálně 9 dní. Lehčí forma onemocnění může trvat jeden až dva týdny, těžší forma i několik týdnů. Zpočátku se může jednat jen o snížení výkonnosti zvířete nebo malé pokašlávání, které postupně přeroste v záchvatovitý dávivý kašel. Pejsek může vykašlávat hleny nebo pěnu, mohou mu zvýšeně slzet oči, může se přidat i vodnatý nebo hlenovitý výtok z nosu.


Jak se léčí?          

U těžšího průběhu onemocnění bude nezbytné vyhledat veterinární ošetření. Může totiž dojít až k rozvoji zápalu plic. U lehčích forem bude dostačující nasadit klidový režim a celkově podpořit imunitu zvířete. Vhodné je v tomto období přidávat IMUNOFAUNU a VITAMÍN C. Pro lepší odkašlávání lze přidat např. jitrocelový sirup. Do pelíšku kápněte směs éterických olejů ATEMOL obsahující éterické oleje podporující dýchací systém (mateřídouška, badyán). Jednu kapku denně lze podat i vnitřně (ideálně v trošce medu).

A co prevence?

Preventivně začneme v podzimním období přidávat již zmíněnou IMUNOFAUNU a VITAMÍN C. Nosní sliznici ochráníme před kapénkovou infekcí přípravkem FAUNA RINIS. Jedná se o nosní olej, který vytváří na sliznici ochranný film před škodlivými mikroorganismy. Aplikuje se na nosní houbu 1x až 2x denně.  V domácím prostředí budou výbornými pomocníky směsi éterických olejů, které podporují dýchací ústrojí (INSPI FREE), působí antimikrobiálně (DESIVIR) nebo antivirálně (VIROSAN). Ke zdravému provonění interiéru je využijeme zejména v aromalampách, různých difuzérech nebo nebulizérech. Na dezinfekci pelíšků se výborně osvědčil DESINFProti některým z původců tohoto onemocnění lze očkovat – možnosti vakcinace určitě proberte s veterinářem Vašeho pejska.

Lucie Kubyncová

Nejnovější články na blogu
Jak na kloše?
Service AKH s.r.o.

Související zboží

AROMA NEBULIZÉR OVAL S3
Olej FAUNA RINIS na ošetření nosní sliznice Olej FAUNA RINIS na ošetření nosní sliznice
Přípravek IMUNOFAUNA k posílení obranyschopnosti Přípravek IMUNOFAUNA k posílení obranyschopnosti
Směs éterických olejů ATEMOL Směs éterických olejů ATEMOL Směs éterických olejů ATEMOL
Směs éterických olejů DESIVIR Směs éterických olejů DESIVIR
Směs éterických olejů INSPI FREE pro podporu dýchání Směs éterických olejů INSPI FREE pro podporu dýchání

Doprava zdarma
po ČR od 1 500 Kč

Zaručená kvalita
zboží a výroby

Produkty šetrné
k přírodě

Vyrobené v
České republice