
Tenisový loket (laterální epikondylitida)
Vracíte se od lékaře s diagnózou „tenisového lokte“, přestože jste tenis nikdy nehráli? Tenisový loket je běžně užívaný název pro zánětlivé onemocnění šlach a svalových úponů v oblasti vnějšího lokte, které vzniká v důsledku opakovaného přetěžování při práci nebo sportu.
Výsledkem jsou poruchy mikrocirkulace, tedy prokrvení a látkové výměny v místech, kde se šlacha svalu upíná na kost. Rozvíjí se zánět s charakteristickými bolestivými projevy.
Zátěž nepředstavují jen sporty jako tenis, badminton, squash, ale i drobné opakované jednostranné pohyby rukou při běžných činnostech (psaní na klávesnici, hra na klavír, řízení auta, šroubování aj.) a nošení těžkých břemen.
Silná bodavá bolest vnější strany lokte, který bývá velmi citlivý na dotek, a může vystřelovat až do oblasti ramene. Bolest se zhoršuje při úchopu a zvedání těžkých předmětů.
Základem léčby je klidový režim a fixace ruky vhodnou ortézou, odlehčení úponů epikondylární páskou nebo kyneziologické tejpy. K rychlejší regeneraci přispívá i fyzioterapie a rehabilitační cvičení.
Regenerace se silou éterických olejů
Ke zmírnění bolesti a urychlení hojení lze použít kromě analgetik také přípravky s obsahem éterických olejů a využít tak jejich protizánětlivých, chladivých a bolest tlumících účinků. Jako součást mastí, gelů, krémů nebo emulzí působí lokálně přímo v místě bolesti.
V akutní fázi bývá oblast postiženého místa v důsledku zánětu na dotek o dost teplejší, tudíž je vhodné toto místo chladit. Tím pomáháme mírnit rozvoj zánětu. O mírný chladivý efekt se postarají i přípravky s obsahem MÁTY nebo ALOE VERA.
Protizánětlivé účinky zajistí pravidelné ošetřování přípravky s obsahem KOPAIVY, TŘEZALKY nebo LEVANDULE.
Svalový úpon (=vazivo) je málo metabolicky aktivní, proto je žádoucí podpořit v místě bolesti lymfatický systém, aby odvedl metabolity zánětu pryč. O to se postarají přípravky s obsahem éterických olejů z ROZMARÝNU, JALOVCE a BOROVICE nebo přípravky s mořskou solí.
Účinnou pomoc v regeneraci zajistí i bylinné potravinové doplňky, např. harpagofyt ležatý je známý protizánětlivými účinky. Pomáhá po úrazech, bolestech svalů, artritidě, dně, ústřelu a zánětu šlach. Užívá se obvykle ve formě bylinného extraktu nebo nálevu.
Prevencí vzniku bolesti je omezení náročných činností obsahující repetitivní pohyb.
Pamatujte na pravidlo, že před každou větší námahou by svaly měly být zahřáté. Zvýšenou pozornost dbejte i na protažení po tréninku.
Léčbu v žádném případě nepodceňujte a neoddalujte. Onemocnění může přejít do chronického stádia a způsobovat ztrátu síly a citu v končetině.