Jak na voňavé prádlo
Také rádi uleháte do čerstvě vypraného ložního prádla? A co teprve, když schne na čerstvém vzduchu? Téměř jako kdybychom usínali na rozkvetlé louce!
Podzim už ale začíná a s klesajícím teplotami, zkracujícími se dny a počínající topnou sezónou nám na několik měsíců končí možnost sušit prádlo venku na čerstvém vzduchu. Musíme se přiklonit k sušení prádla v našich domovech.
Prádlo v interiéru suší většinu roku i alergici, a to hlavně během pylové sezóny. Větrem zvířená pylová zrna ulpívají na vlhkém prádle jako přilepená lepidlem. Pokud máte doma čtyřnohého chlupatého mazlíčka, určitě bojujete s chlupy. Ty jsou totiž úplně všude! Hlavně na jaře a na podzim a vlastně během celého roku! S tímto „problémem” Vám částečně může pomoci sušička.
A jak tedy v tomto období dostat do našeho šatníku čerstvý vzduch, přírodu a hlavně její esence, které mohou prospět i našemu tělu a pozitivně ovlivnit i psychickou pohodu?
Stačí nám k tomu přidat několik kapek přírodního parfému během praní anebo při sušení v sušičce.
Jednou z cest a momentálně nejpopulárnější je nakapat přírodní vůni na vlněné koule a ty vložit současně s prádlem do sušičky. Mají hned několik výhod. Nejen, že vonný olej se z nich v procesu sušení rozptýlí a naváže na sušené prádlo, ale zároveň vlněné míčky zkracují sušící proces, prádlo čechrají a působí antistaticky a antibakteriálně.
Vlněné koule se nedoporučuje prát v pračce, jejich životnost se poté snižuje. Záleží i na intenzitě používání, ale zpravidla se uvádí životnost zhruba jeden rok.
Pokud se Vám nechce vlněné míčky kupovat nebo plstit doma, můžete přírodní olej nakapat i na kousek látky, bavlněný tampónek nebo kapesníček. Olej z přírodních parfémů se dostane k vláknům prádla v procesu sušení také.
Nemáte sušičku? Nevadí, zkuste přidat 1 čajovou lžičku jednoho z našich univerzálních/přírodních čistících prostředků ORANGE, LEMON nebo AROMA SANITOL, do posledního máchání. dodá prádlu jemnost a svěží citrusovou vůni a zároveň ho vydezinfikuje.
Někdo používá aviváž a bez toho si nedovede praní představit a někdo by ji používat chtěl, ale nemůže, třeba z důvodu atopické dermatitidy nebo jiných ekzémů. I pro Vás jsme našli alternativu šetrnější k životnímu prostředí.
Přírodní vonné oleje BELAIR PUR a jejich směsi můžete také použít už během procesu praní. Stačí Vám k tomu přidat do posledního máchání prádla látkový kapesník nebo bavlněný tampónek na obličej s několika kapkami Vašeho oblíbeného vonného oleje. Smíchání s vodou vzniká jemná emulze, která podobně jako aviváž, dodává oblečení měkkost, snižuje mačkavost, usnadňuje žehlení a díky tenkému filmu, který zanechává na textilních vláknech, se špína nedostane tolik do hloubky vláken.
Pro udržení vůně doporučujeme použít Váš oblíbený vonný olej i v samotném šatníku, udrží prádlo voňavé po delší dobu. Nakapejte jej na dřevěný kroužek, kuličku, krychličku a pověste jej do prostoru skříně. Vůně se rozšíří do okolí a vždy, když otevřete dveře a příjemně Vás ovane.
Pokud budete používat vonné oleje v šatníku na dřevěné předměty, ujistěte se, nejsou v přímém kontaktu s oblečením. Ideálním způsobem je zavlíknutí dřevěného kroužku za háček ramínka, zavěšení do skříně či použití skleněné či keramické mističky. V koncentrované podobě by se mohl vonný olej zasáknout do oblečení a zanechat skvrnu či umastit skříň. Pokud by se Vám to přece jen nedopatřením povedlo, nezoufejte a váš oblíbený kousek oblečení vyperte v pračce.
TIP: Doporučuji vložit dřevěné kolečko, kousek látky, anebo vlněnou kouli s přírodním prafémovým olejem i do botníku.
A jakou vůni do sušičky nakonec použít? To už necháme na Vás! ☺
Tereza Kopecká